Wyższe świadczenie po śmieci współmałżonka, to główny cel obywatelskiego projektu Renty Wdowiej.
Zebraliśmy ponad 200 tys. podpisów pod obywatelskim projektem ustawy o rencie wdowiej - m. in. o tym przeczytacie w najnowszej rozmowie Patryka Fajdka, wiceprzewodniczącego Nowej Lewicy w Radomiu, opublikowanej na łamach Tygodnika 7 dni.
Jak mówił Patryk Fajdek: Bardzo szybko i łatwo zebraliśmy ponad 200 tys. podpisów pod obywatelskim projektem ustawy o rencie wdowiej, co na pewno cieszy. Chciałbym podziękować wszystkim mieszkankom i mieszkańcom regionu radomskiego, którzy dorzucili do tej liczby swoją cegiełkę. Bez nich nie byłoby możliwe złożenie obywatelskiego projektu ustawy, bo przepisy wymagają, że te muszą zostać poparte przez min.100 tys. obywateli. My zebraliśmy dużo więcej, co pokazuje ogromne zainteresowanie społeczne tym projektem i daje nadzieję, że zostanie on wprowadzony. Dlaczego zdecydowaliśmy się na złożenie projektu w formie inicjatywy obywatelskiej? Bo te w przeciwieństwie do projektów poselskich muszą być rozpatrywane przez Sejm. Zgodnie z przepisami ustawy po złożeniu podpisów Marszałek Sejmu ma trzy miesiące, aby skierować projekt do pracy. W tym konkretnym przypadku powinno wydarzyć się to najpóźniej w lipcu.
Możliwość pobierania renty wdowiej zwiększy domowy budżet seniorów, którzy po latach ciężkiej pracy zasłużyli na godną jesień życia, nawet o kilkaset złotych miesięcznie. Ta ogromna tragedia osobista, jaką jest śmierć bliskiej nam osoby, w żadnym wypadku nie może pociągać za sobą tragedii finansowej wdowy lub wdowca. Dzisiaj, kiedy inflacja szaleje, a wszechogarniająca drożyzna daje nam się mocno we znaki w sposób szczególny musimy zadbać o seniorów, którzy w wielu przypadkach żyją za mniej lub niewiele więcej niż tysiąc złotych miesięcznie. Trzeba skończyć z tym, że senior zastanawia się dzisiaj, czy opłacić rachunki za mieszkanie, czy wykupić lekarstwa. Tak dalej być nie może, stąd też nasza propozycja. Projekt ustawy, który złożyliśmy przewiduje, że prawo do renty wdowiej będą mieli wszyscy uprawnieni do świadczeń, nie tylko ubezpieczeni w ZUS, ale także w KRUS oraz emeryci mundurowi. Swoimi zapisami obejmuje on osoby, które zostały wdową lub wdowcem nawet kilka lat temu. W projekcie przewidujemy również górny limit otrzymywanego świadczenia i wynosi on trzykrotność średniej emerytury, czyli obecnie byłaby to kwota maksymalnie 7600 zł. Szacujemy, że na wprowadzeniu renty wdowiej skorzysta aż 1,5 mln osób, w tym głównie kobiety. To one, przez to, że przez lata wychowywały dzieci i zajmowały się domem, pobierają dzisiaj niższe świadczenie emerytalne. - dodał Patryk Fajdek.
Czym jest renta wdowia? Jakie są założenia projektu?
Lewica wspólnie z Ogólnopolskim Porozumieniem Związków Zawodowych oraz szeregiem organizacji senioralnych zaproponowała, aby pozostała przy życiu osoba mogła zachować swoje świadczenie i powiększyć je o połowę renty rodzinnej po zmarłym małżonku lub pobierać rentę rodzinną po zmarłym małżonku i połowę swojego świadczenia - w zależności, co się bardziej opłaca. Obecnie renta rodzinna w przypadku, kiedy umrze jeden ze współmałżonków, to zaledwie 85 procent wyższego świadczenia. To kwota często niewystarczająca do życia, bo opłaty stałe, takie jak rachunki za czynsz czy ogrzewanie pozostają na takim samym poziomie - one nie maleją wraz z odejściem naszego partnera, bądź partnerki i zabierają dużą część miesięcznego budżetu.
[Opr. PF,AL]
Radom, dnia 22 kwietnia 2023r.