Warszawa, dnia 10 marca 2023r. - Sejm RP
Relacja:
Blisko 100 osób wzięło udział w pierwszym posiedzeniu Okrągłego Stołu powołanego do omówienia kryzysu psychiatrii dziecięcej w Polsce. Wydarzenie zorganizował Koalicyjny Klub Poselski Lewicy z inicjatywy Pauliny Piechny-Więckiewicz, wiceprzewodniczącej Nowej Lewicy.
Pierwszy raz w Sejmie i w takiej formule odbył się "Okrągły Stół o problemach w psychiatrii dziecięcej" z udziałem specjalistów (psychologów, psychiatrów), parlamentarzystów, przedstawicieli organizacji pozarządowych oraz przede wszystkim młodzieży, którą coraz częściej dotyka depresja i brak wsparcia w chorobie. Zapowiedziano kontynuację pracy i powołanie trzech podstolików związanych z polityką państwa w zakresie edukacji, ochrony zdrowia oraz polityki społecznej.
- Nasza inicjatywa jest ponad polityczna – mówiła inicjatorka spotkania Paulina Piechna-Więckiewicz. Tym bardziej cieszy, że do wydarzenia organizowanego przez Lewicę dołączyły posłanki Platformy Obywatelskiej oraz Polskiego Stronnictwa Ludowego.
- Dobrostan psychiczny dzieci to powinien być absolutny priorytet każdego ugrupowania – dodała posłanka Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.
- Dobrostan psychiczny dzieci to powinien być absolutny priorytet każdego ugrupowania – dodała posłanka Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.
Dane na temat problemów dzieci i młodzieży są zatrważające. W Polsce mamy epidemię samobójstw i prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży. Badania Fundacji GrowSpace pokazują, że miało miejsce ponad 2000 prób samobójczych, z których 150 było udanych. Dodatkowym problemem jest brak specjalistów. Według danych Naczelnej Izby Lekarskiej 31 grudnia 2022 r. w Polsce było zaledwie 555 psychiatrów dzieci i młodzieży, z czego 521 wykonywało ten zawód.
Podczas okrągłego stołu padło wiele recept na uzdrowienie tej sytuacji. Jednym z pomysłów jest zapewnienie dostępu do psychologa w każdej szkole, ale nie przez kilka godzin w tygodniu, ale każdego dnia, na pełnym etacie. Muszą to być wykwalifikowani specjaliści, dobrze zarabiający, aby chcieli pracować w oświacie.
Dr Michał Krzystanek zaznaczył, że sukces w walce może przynieść wspólna praca i zaangażowanie ze strony rodziny, szkoły oraz systemu zdrowia.
- Zdaniem Lewicy należy skończyć z Polską resortową, w której jedno ministerstwo nie wie co w tej samej sprawie robi drugie. – podkreśliła Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. - Resorty edukacji, zdrowia i polityki społecznej powinny zacząć ze sobą rozmawiać. – dodała.
W posiedzeniu Okrągłego Stołu udział wzięła delegacja radomskiej Nowej Lewicy: Patryk Fajdek, Małgorzata Ziemnicka, Dorota Wiśniewska, Anna Kalbarczyk-Molenda oraz Młodej Lewicy: Wiktor Skrzypczak.
[Opr. PF,AL]
Radom, dnia 12 marca 2023r.
Więcej pod poniższymi linkami:
1) konferencja prasowa → TUTAJ
2) Okrągły Stół, transmisja → TUTAJ
Galeria zdjęć z posiedzenia "Okrągłego Stołu":