Podczas pobytu władz SLD w Radomiu - Arkadiusz Iwaniak - Poseł na Sejm RP IX Kadencji, Przewodniczący Mazowieckiej Rady Wojewódzkiej SLD - udzielił wywiadu Tygodnikowi Radomskiemu.
Poniżej zamieszczamy w całości treść tego wywiadu:
Wywiad pos. Arkadiusza Iwaniaka dla Tygodnika Radomskiego:
Przewodniczący SLD, Włodzimierz Czarzasty na konferencji prasowej w Radomiu uchylił rąbka tajemnicy, informując , że to poseł Arkadiusz Iwaniak przewodniczący Mazowieckiej Rady Wojewódzkiej SLD zaproponował, by inicjatywę odwiedzenia wszystkich powiatów w Polsce rozpocząć od Mazowsza, największego środowiska lewicowego kraju. Poprosiliśmy więc o odpowiedź na pytania posła i przewodniczącego SLD Mazowsza Arkadiusza Iwaniaka, również uczestniczącego w radomskiej konferencji prasowej.
- Tak rzeczywiście było 22 lutego rozpoczęliśmy tę kampanię, realizującą m. in. postulaty zgłaszane przez przedstawicieli młodej generacji na Krajowej Konwencji, domagającej się m.in. łatwiejszego dostępu do tanich mieszkań, placówek leczniczych i edukacji, m.in. seksualnej. Od siebie dodam, że tak jak wróciliśmy do Sejmu RP , chcemy wrócić do samorządów. Zaczynamy od kontaktów właśnie z samorządowcami. Dzięki inicjatywie sekretarza Rady Powiatowej SLD w Grójcu Daniela Oliszewskiego - dzisiaj rano odbyliśmy spotkanie ze starostą grójeckim. Rozmawialiśmy z nim m.in. o rządowym funduszu inwestycji lokalnych, o którym po wyborze prezydenta zrobiło się dziwnie cicho. Do Radomia jechaliśmy, by zobaczyć pięknie zmodernizowaną siedzibę, no i piękny Radom, największe miasto Mazowsza, po stołecznej Warszawie. Moje serce jest, nie kryję, bliskie miastu Płock, skąd się wywodzę. Jako przewodniczącemu SLD na Mazowszu, również bliskie są mi Radom i cala Ziemia Radomska.
Konferencję prasową odbyliśmy w zmodernizowanej, funkcjonalnej siedzibie, sfinansowanej przez władze krajowe SLD. Dziękuję jednak wszystkim członkom i sympatykom SLD skupionym wokół przewodniczącego SLD Waldka Kaczmarskiego, którzy dopomgali w realizacji tej inicjatywy. Waldek ułatwił nam też kontakt z prezydentem Radomia Radosławem Witkowskim. Prezydent pamięta , że SLD i Wiosna wsparły jego zwycięską kandydaturę w II turze wyborów samorządowych. Rozmawialiśmy rzecz jasna o radomskiej służbie zdrowia, mieszkaniach, lotnisku oraz pomocy dla małych i średnich firm. Za parę minut udajemy się do Kozienic, gdzie spotkamy się z przedstawicielami miejskiego szpitala. Jego dyrektorem jest przewodniczący kozienickiego SLD Roman Wysocki. Wieczorem spotkaliśmy się też z przedstawicielami SLD z powiatów subregionu radomskiego i miasta Radomia, właśnie w siedzibie przy ul. Żeromskiego 31. W najbliższym czasie odwiedzimy powiaty w rejonie Siedlec, Ostrołęki i pewnie Płocka, by zapoznać się i wymienić poglądy na temat problemów występujących w tych rejonach Mazowsza. W pięknym lokalu Radomiu z przedstawicielami Lewicy i samorządowcami będziemy się spotykać częściej. Po to została zmodernizowana.
A propos Nowej Lewicy. Jakoś cicho o zapowiadanej realizacji kalendarzowych ustaleń…
- Procedura sądowa rozpoczęła się przed rokiem. Projekt statutu Nowej Lewicy jest złożony w sądzie. Został zaskarżony Z powodu pandemii, sądowa procedura bardzo się przedłuża. Chcielibyśmy mieć to wszystko już poza sobą, by w oparciu o prawo, włączyć się do skutecznego załatwiania potrzeb lokalnych mieszkańców wszystkich powiatów i gmin Mazowsza.
Może ktoś jest zainteresowany przedłużaniem procedury sądowej…
- Nie wiem, choć osobą najczęściej wypowiadająca się na temat podziału administracyjnego Mazowsza jest poseł PiS Marek Suski, wybrany w okręgu radomskim. On chciałby do tego doprowadzić, choć, jak sie orientujemy, nie ma jeszcze żadnego projektu, ani żadnej decyzji. Podział byłby bardzo trudnym, skomplikowanym procesem bez względu na to, czy siedzibą domniemanego pozawarszawskiego województwa byłby Radom, Siedlce czy Płock. W mojej opinii jest to przejaw prowincjonalizmu dyktowanego rozumowaniem, że skoro marszałek Mazowsza i większość radnych Sejmiku, reprezentują samorządzie województwa mazowieckiego większość nie związaną z PiS , to spróbujemy pozbawić ich tej władzy, przez podział w trakcie trwania kadencji. Jest to bardzo głupie i niedemokratyczne rozumowanie. Samorząd powinien być odpolityczniony i realizować potrzeby mieszkańców poszczególnych subregionów Mazowsza. Wyobraźmy sobie jak dokonać podziału Kolei Mazowieckiej czy szpitali samorządowych Mazowsza, w tym klinicznych zlokalizowanych w Warszawie Podział statystyczny, umożliwiający, prawidłowe wykorzystywanie środków unijnych został wprowadzony już dawno. Jesteśmy już prawie na półmetku kadencji Sejmiku Województwa Mazowieckiego.
Rozmawiał: Mieczysław Kaca
Radom, dnia 24 lutego 2021r.