fbpx

Nowa Lewica

image_intro_alt

Odra umiera, a wody w woj. kujawsko-pomorskim?

Trudne pytania posła J. Szopińskiego zawiera jego kolejna 800–setna interpelacja, tym razem do Anny Moskwy minister klimatu i środowiska, w sprawie zagrożeń katastrofą ekologiczną Brdy, Wdy, Noteci i Wisły oraz jezior na terenie woj. kujawsko-pomorskiego.

Interpelację tę poseł skierował 18 sierpnia br., a zatem na odpowiedź trochę poczekamy, ale pytania, jakie stawia poseł są niewątpliwie trudne i wymagać będą drobiazgowego dokumentowania.

Jest to jednak dmuchanie na zimne wobec argumentów, jakie usłyszeli uczestnicy społecznego wysłuchania w sprawie konsekwencji katastrofy ekologicznej na Odrze, które zorganizował Koalicyjny Klub Poselski Lewicy w Kostrzynie nad Odrą 22 sierpnia. Poseł Jan Szopiński był wśród uczestników tego wysłuchania. Więcej czytaj TUTAJ

A oto tekst interpelacji nr 35420:

„(…) katastrofa ekologiczna na Odrze spowodowała śmierć milionów ryb i innych organizmów, a kolejne miliony ryb oraz tysiące ptaków i zwierząt zginą w najbliższych dniach wraz z przemieszczaniem się trujących wód przez zachodnią Polskę aż do Bałtyku. Totalne zaburzenie funkcjonowania ekosystemu Odry potrwa dziesięciolecia, a część walorów środowiskowych, za które odpowiada w rządzie Pani Minister, przepadły już bezpowrotnie.

Od czasów wybuchu reaktora w Czarnobylu w 1986 roku, nie było w Polsce katastrofy ekologicznej stanowiącej tak wysokie, śmiertelne zagrożenie dla środowiska oraz dla zdrowia, a nawet dla życia ludzi.

Moich wyborców poraża niekompetencja, arogancja, tania propaganda i luzacki „tumiwisizm” ministrów i wojewodów z rządu PiS i Solidarnej Polski, odpowiedzialnych za ochronę środowiska i odpowiedzialnych za to, że do tej klęski doszło.

Dlatego moi wyborcy są wysoko zaniepokojeni zaniedbaniami organów państwa i zagrożeniami ekologicznymi, które dotyczą rzek: Brdy, Wdy, Noteci i Wisły oraz takich znanych w Europie akwenów na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, jak Zalew Koronowski, jeziora Byszewskie, jeziora Żnińskie i Rogowskie, Gopło, jeziora w Sępólnie Krajeńskim, czy w Przyjezierzu.

W związku z powyższym, uprzejmie proszę Panią Minister o udzielnie w trybie pilnym odpowiedzi na następujące pytania:

1) Czy w oparciu o badania laboratoryjne stanu wód w Brdzie, Wdzie, Noteci i Wiśle (na wysokości województwa kujawsko-pomorskiego) oraz w jeziorach na terenie województwa kujawsko-pomorskiego istnieje aktualnie zagrożenie ekologiczne? Czy i w jakich okolicznościach zagrożenie to może przekształcić się w katastrofę ekologiczną? Proszę o wskazanie danych, na podstawie których zostanie udzielona mi odpowiedź oraz terminu uzyskania tych danych.

2) W jaki sposób zostały zrealizowane w latach 2019-2022 obowiązki państwa w zakresie zapobiegania katastrofom ekologicznym na Brdzie, Wdzie, Noteci i Wiśle (na wysokości województwa kujawsko-pomorskiego) oraz na jeziorach na terenie województwa kujawsko-pomorskiego? Proszę o dokładne opisanie tych działań, wraz z datami, zakresami kontroli, stwierdzonymi faktami oraz czynnościami podjętymi przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska i inne właściwe organy i służby.

3) Czy w Brdzie, Wdzie, Noteci i Wiśle oraz w jeziorach na terenie województwa kujawsko-pomorskiego prowadzone są na bieżąco badania poziomu i stężeń substancji, które mogą doprowadzić do zatrucia środowiska? Proszę o przedstawienie kluczowych danych liczbowych dla każdego z ww. akwenów w latach 2019-2022 oraz o ocenę przyczyn wzrostu lub zmniejszenia poziomu tych zagrożeń.

4) W jaki sposób prowadzone są kontrole poziomu zagrożeń i odprowadzania ścieków do Brdy, Wdy, Noteci i Wisły oraz do jezior na terenie województwa kujawsko-pomorskiego? Proszę o przesłanie informacji o kontrolach przeprowadzonych w latach 2019-2022, wraz z wynikami tych kontroli i działaniami pokontrolnymi.

5) Czy Ministerstwo Klimatu i Środowiska podziela opinię, że wraz z wysychaniem rzek, automatycznie podwyższa się skokowo stężenie trujących substancji w tych rzekach, aż do stanów przekraczających stany krytyczne? Jeżeli ministerstwo podziela tę opinię, to proszę o wykaz konkretnych działań podjętych w tej sprawie w latach 2019-2022, wraz z opisem efektów rzeczowych tych działań.”

O odpowiedzi poinformujemy niezwłocznie.

Opr. nim, 23 sierpnia 2022 r.

Newsletter

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!
W związku z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2016/679 o ochronie danych, wyrażam zgodę na gromadzenie, przetwarzanie oraz wykorzystywanie przez Nową Lewicę przekazanych przeze mnie danych osobowych w celach informacyjnych i promocyjnych związanych z działalnością Nowej Lewicy w celach administracyjnych na użytek newslettera, w szczególności wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną newslettera oraz informacji o przedsięwzięciach organizowanych lub współorganizowanych przez Nową Lewicę, a także informacji o bieżących wydarzeniach politycznych. Czytaj dalej...
Polityka prywatności | Polityka cookies © 2021 Nowa Lewica. Projekt i wykonanie: Hedea.pl

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem